هاي شيك
هاي شيك

پلاستيك
در سال‌هاي اخير استفاده از ماده اي به نام پلاستيك كه ارزان است و نياز به مراقبت كمتري لازم دارد در صنايع مبلمان براي دكوراسيون  مبلمان  در فضاي باز، بسيار متداول و مرسوم شده است. دو نوع پلاستيك رايج عبارتند از PVC و رزين.
مبل‌هاي PVC كه «مبلمان لوله» نيز ناميده مي‌شوند، ابتدا از به هم متصل كردن لوله‌هاي صنعتي ساخته شد. امروزه، سازندگان از لوله‌هايي كه مخصوصا براي مبلمان طراحي شده‌اند استفاده مي‌كنند ولي هنوز ماده آن، پلي وينيل كلريد يا PVC است. مبل‌هاي PVC غالبا طرح و نقشي مربعي دارند و معمولا  در طراحي و دكوراسيون فضاي باز براي احساس آسايش و راحتي افراد ، پشتي‌دار ساخته شده‌اند.
مبل‌هاي رزين، قالبي هستند و در اشكال مختلفي ساخته مي شوند. از آنجا كه مبلمان هاي رزيني به دليل هزينه زياد قالب‌سازي، گران قيمت هستند (معمولا از اروپا وارد مي‌شود) با رنگ‌هاي لاكه كار و پرداخت پاياني مي‌شوند،  اما مبل‌هاي لاكه نشده ارزان‌قيمت بايد همچنان مورد توجه باشد. رزين به سبك‌هاي مختلف، از نقوش ظاهري سنتي چوب مانند عرضه مي‌شود. نور خورشيد ، بزرگ ترين دشمن و خطر براي پلاستيك، به شمار مي آيند. نور خورشيد سبب رنگ پريدگي و افت  كيفيت آن مي‌شود. بيشتر مبلمان‌هاي فضاي باز داراي مسدودكننده UV است كه مانع  عبور پرتوهاي آسيب رسان و مضر  ماوراء بنفش مي‌شود و به عمر پلاستيك مي‌افزايد.

 چوب
چوب سرخ‌دار (يا درخت ماموت) يكي از با دوام‌ترين انواع چوب ها براي دكوراسيون داخلي فضاي باز و محوطه سازي است . اين چوب به طور طبيعي در برابر پوسيدگي و كج‌شدگي مقاوم و مستحكم است. سرخ‌دار به علت دوام زياد، گران است و سبك‌هاي سرخ‌داري، حجيم هستند. احتياط كنيد، زيرا چوب‌هاي ارزان‌تري وجود دارند كه سرخ‌دار به نظر مي رسند  ولي در اصل، چوب رنگ شده كاج هستند و  عمر آنها به اندازه چوب سرخ‌دار اصل نيست. چوب ساج نيز  كه سال‌ها در كشتي‌سازي به كار مي رود ، با دوام است ولي قيمت آن براي مبلمان فضاي باز، گران است. چوب ساج اغلب در صندلي‌ها و نيمكت‌هاي باغ‌ها ديده مي‌شوند زيرا بسيار زيبا هستند و به محيط فضايي دلفريب و جذاب مي بخشند.
در سال‌هاي اخير، مبلمان‌هاي قديمي باغ‌ها دوباره مد شده‌اند. اين مبلمان‌ها از چوب‌هاي سخت و محكمي  مانند كاج، راش، و افرا ساخته شده‌اند. مبل‌هاي چوبي رنگ آميزي مي‌شوند و در محيط طبيعي چيدمان  مي شوند . اين چوب ها در فضاي باز ، هوازده مي‌شوند البته  افراد زيادي هستند كه نماي نرم چوب‌هاي هوازده را در  نماي بيروني دوست دارند اما اگر شما مايليد مبلتان نو به نظر بيايد ، از آن محافظت كنيد. با مبلمان‌هايي را انتخاب كنيد كه مواد نگاهدارنده چوب، به آنها زده شده اند. تا آنجا كه ممكن است مبل‌ها را از محيط طبيعي دور نگاه داري و در صورت نياز به رنگ مجدد ، آن را رنگ آميزي كنيد.

 كوسن
كوسن ها يكي از عناصر ايجاد راحتي و زيبايي در دكوراسيون براي مبل ها به شمار مي آيند. براي رويه ي كوسن هايي كه در فضاي باز مورد استفاده قرار مي گيرند ، جنس متقال ضخيم يا پارچه كتاني هم  با دوام و هم رايج است (مخصوصا براي كوسن‌هاي داراي چاپ، زيرا بسياري از پارچه‌هاي ساخته شده از الياف مصنوعي، خوب چاپ نمي‌گيرند). در نظر داشته باشيد كوسن هايي با جنس پنبه‌ فقط بايد در محل‌هاي داراي سقف ، مانند ايوان يا در پناه سايه بان هاي عرشه كشتي مورد استفاده قرار گيرند و  وقتي مورد استفاده نيستند،  به فضاي دروني  برده شوند. نور خورشيد و باران، رنگ پارچه‌هاي طبيعي را مي‌برد و رطوبت در مدت طولاني موجب كپك‌زدگي مي‌شود. اشخاصي كه خواهان كوسن‌هايي با دوام بيشتر و مراقبت كمتر هستند  مي‌توانند از پارچه‌هايي با جنس الياف مصنوعي استفاده كنند. متدوال ترين جنس  پارچه براي مبل‌هاي اين طور فضا ها  ، شبكه‌اي از الياف با  پوششي از پلاستيك است كه به هم بافته شده‌اند. اين پارچه ها كه در ساخت كوسن‌ها به كار مي روند ، پارچه هاي مخصوص تسمه‌هاي چتر نجات ، تسمه‌هاي كمربند درون اتومبيل و حتي چترهاي ضد آفتاب هستند. اين پارچه به مراقبت بسيار كمي احتياج دارد و مي‌توان به راحتي لكه هايي را كه روي آن ايجاد مي شود پاك كرد. نوع ديگري از پارچه هاي استفاده شده براي كوسن ها ، پارچه هايي از جنس اكريليك است  كه شبيه كوسن پنبه‌اي به نظر مي رسد. اين جنس پارچه زود خشك مي‌شود و كپك نمي زند. اگر خواهان كوسن هاي با دوام زياد هستيد ، به دوخت و محتواي داخلي آن توجه داشته باشيد. بهترين لايه براي كوسن‌هاي فضاي باز، الياف پلي استر است كه آب را جذب نمي كند. پنبه، پنبه درختي و اسفنج پلي‌اورتان آب را به خود مي گيرند و بايد فقط در مبلمان‌هايي مورد استفاده قرار گيرند كه در معرض محيط طبيعي قرار نمي‌گيرند.

منبع: http://www.arianparax.com

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ ] [ ۱۱:۱۸:۱۱ ] [ مهراز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 18
دیروز : 1
افراد آنلاین : 1
همه : 1651
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب