هاي شيك
هاي شيك
پارچه‌ها از الياف (نخ نازكي كه منشاء گياهي يا حيواني دارند يا از مواد شيميايي و در آزمايشگاه به دست مي‌آيد) تشكيل مي‌شوند. خواص  و ويژگي هاي الياف پارچه ، ارتباطي به زيبايي پارچه ندارد بلكه درجه استحكام و استواري، نحوه افت پارچه و مقاومت آن در برابر كهنه شدن و احساسي كه از لمس آن به دست مي‌آيد را تعيين مي كند. مهم ترين الياف طبيعي عبارت است از نخ پنبه‌اي، پشم، كتان و ابريشم. پنبه را از غلاف پرزدار گياه پنبه مي‌چينند. اين الياف مدت‌ها از مهم ترين الياف طبيعي به شمار مي آمدند، و در دكوراسيون داخلي كاربرد داشتند چراكه هم ارزان به دست مي آمدند و هم براي كاربردهاي  گوناگون مناسب بودند و  اين امكان وجود داشت كه در شرايط مختلف از آن استفاده كرد. به همين جهت امروزه در دكوراسيون خانه در بافت بسياري از پارچه‌هاي پرده‌اي و مبلماني ، هنوز از اين محصول طبيعي استفاده مي كنند. پارچه ها و منسوجات پنبه‌اي ، در برابر ساييدگي مستحكم و مقاومند، در عين حال ، قدرت رنگ پذيري بالايي دارند ؛ به همين دليل در رنگ‌هاي مختلف و با چاپ‌هاي رنگي مختلف توليد مي‌شوند. الياف پنبه قابليت پرداخت دارد؛ بنابراين با روش‌هاي مخصوص مي‌توان آن را در برابر «آب رفتن» مقاوم كرد و خاصيت ضدلكه، نسوز و ضد رطوبت به آن بخشيد.
الياف كتان از ساقه چوبين گياه كتان به دست مي‌آيد. اين الياف بسيار محكم است و رنگ‌پذيري و پرداخت‌پذيري خوبي دارد. منسوجات كتاني به علت هموار نبودن نخ كتان ، داراي غناي بافتي هستند . پرداخت مومي الياف كتان باعث مي‌شود پارچه ،  گرد و غبار را به خود جذب نكند و داراي جلا و شفافيت باشد. كتان ، بافت  مناسبي براي پارچه پرده به شمار مي آيد؛ زيرا شكل خود را خوب حفظ مي‌كند ؛ اما از طرف ديگر ، داراي اين عيب است كه به آساني چروك مي‌شود و براي شست‌وشوي آن بايد مراقب بود و احتياط كرد. كتان را گاهي با پنبه مخلوط مي‌كنند تا پارچه محكم‌تري به دست آورند و مقاومت محصول نهايي را در برابر چروك شدن بالا ببرند.
پشم از پوشش تن گوسفند، بز و الياكا (پستاندار بومي آمريكاي جنوبي كه در پرو پرورش مي‌يابد) به دست مي‌آيد. شكل طبيعي  الياف پشم ، مارپيچ است. مارپيچ‌هاي درون الياف هنگام بافت،  در نسوج پشمي ايجاد حباب هوا مي‌كنند كه اين حباب‌ها در برابر سرماي زمستان و گرماي تابستان ، مانند عايق عمل مي كنند. اين خاصيت به اضافه ويژگي يكنواختي، هنگام آويخته شدن، اين‌گونه پارچه را براي استفاده در پرده مناسب مي‌سازد. پارچه پشمي، تحت كشش به شكل نخستين خود بازمي‌گردد كه اين خاصيت  در دكوراسيون داخلي منزل براي  دوخت روكش مبلمان، يك  امتياز به حساب مي‌آيد. پشم نسبت به الياف طبيعي مشتق از گياه، مقاومت بيشتري به نور آفتاب نشان مي‌دهد.
الياف ابريشم از كرم ابريشم به دست مي آيد ؛ به اين ترتيب كه كرم ابريشم با ترشح تار ابريشم براي خود پيله مي‌سازد و اين گونه نخ ابريشم به دست مي آيد. الياف ابريشم بسيار محكم است ؛ اما نسبت به نور آفتاب به شدت آسيب‌پذير است. خاصيت ارتجاعي و بازگشت‌پذيري در منسوجات ابريشم و پشم به شكل اوليه ، به يك اندازه است . ابريشم چنان خوب رنگ مي‌گيرد كه كوچك‌ترين تفاوت رنگ در آن به راحتي منعكس مي‌شود. گذشته از اين خواص كاربردي، خواص و ويژگي هايي چون ظرافت، جلاي زياد و لختي يك دست، ابريشم را براي بافت انواع پارچه‌هاي مرغوب (از مخمل پرزدار تا حرير لطيف) مناسب مي‌سازد. ابريشم از پارچه هاي  تجملي و گرانبها در معماري داخلي به شمار مي‌رود و در بافت پارچه ، اغلب با الياف ديگر ادغام مي‌شود.
منبع:http://www.arianparax.com

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ] [ ۰۴:۴۰:۱۸ ] [ مهراز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 14
دیروز : 1
افراد آنلاین : 1
همه : 1647
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب