هاي شيك
هاي شيك

مبلمان يكي از مهم ترين اكسسوري ها در دكوراسيون داخلي منزل به شمار مي آيد كه اگر شما در نگهداري و مراقبت از آن كوشا باشيد ، اين سرمايه سال ها براي شما ماندگار است. براي نگهداري اين عنصر مهم ، نكاتي را برايتان شرح مي دهيم.
در دكوراسيون خانه ، مبلمان چوبي در مقابل رطوبت و دماي زياد حساس است؛ از اين رو قبل از گذاشتن مبلمان، عوامل محيطي خانه را مد نظر بگيريد، براي مثال  اگر مبلمان براي مدت زيادي  در معرض تابش مستقيم نور خورشيد يا حرارت يك منبع گرمايشي قرار بگيرد ، ممكن است ترك بردارد يا رنگ سطوح آن برود. رطوبت شديد ممكن است موجب باد كردن مبل شود. براي اينكه از جلوه مبلمان در طراحي داخلي محافظت كنيد، بايد به نكاتي توجه كنيد:
- با يك پارچه نرم و تميز چوب را مالش دهيد (واكس زدن يا صرفا براي گردگيري).
-براي زدودن ذرات خراش‌دهنده، هرچند وقت يكبار گردگيري كنيد. براي گردگيري مبل، آن را از جايش بلند كنيد ، مبلمان را در جايش نكشيد. براي زدودن گرد وخاك و غبار روزانه، يك پارچه تميز را با يك مايع اسپري مرطوب كنيد زيرا پارچه خشك و نو ممكن است در روكار، خراش‌هاي ريزي ايجاد كند.
-هر چند وقت يك بار از واكس مخصوص چوب براي جلوه دار شدن اين اكسسوري استفاده كنيد. براي اين كار از دو پارچه استفاده كنيد، يكي براي زدودن موم داخل واكس ، يكي براي پرداخت كردن. اگر رگه يا يك لايه ابري به وجود آمد براي زدودن آن از يك اسپري يا كرم تميزكننده مبلمان استفاده كنيد.
-براي مبلمان هايي كه رويه‌هاي خاص دارند، از موارد ويژه استفاده كنيد. براي پرداخت‌هاي خيلي براق يا عتيقه از جلاي مايع يا روغن بادام استفاده كنيد. در مورد پرداخت‌هايي كه براقي آنها متوسط است از موادي كه  سيليسم دارند استفاده نكنيد؛ اما در مورد پرداخت‌هايي كه براقي آنها كم است از جلاي مايع يا واكس تميزكننده كه محافظت است  ولي درخشش نمي‌دهد استفاده كنيد. رويه‌هاي روغني را هرچند وقت يكبار با محلول ملايم صابون كه چند قطره الكل معدني با آب ليمو به آن چكانده ايد  بشوييد ، سپس روغن برزك جوشيده بزنيد. رويه‌هاي روغني را با پارچه‌اي كه با آب تميز و گليسرين يا تينر معدني مرطوب شده است گردگيري كنيد. در دكوراسيون منزل ، رويه‌هاي نقاشي شده روي مبلمان  را با پارچه اسفنجي كه با محلول ملايم صابون مرطوب شده است تميز كنيد و از موادي كه براي چوب‌هاي نقاشي شده توصيه شده است، استفاده نماييد.
براي نو و خوش نما نگاه داشتن مبلماني كه با پارچه روكش شده است، هفته‌اي يك بار از جاروبرقي استفاده كنيد و تشك‌ها را برگردانيد تا استهلاك به طرفين تشك‌ها تقسيم شود. قبل از تميز كردن روكش دقت كنيد  كه پارچه با چه ماده اي بايد تميز شود. با اسفنج يا قلم موي نرم، كف شست و شو دهنده را با حركتي دايره‌اي روي يك منطقه كوچك بماليد. كف‌ها را با يك ابر خشك يا حوله تميز برداريد ، سپس با يك پارچه مرطوب گرم آن را تميز كنيد و اجازه دهيد سطح مبلمان خشك شود.
رويه‌هاي چرمي و وينيلي به مراقبت‌هاي ويژه اي  نيازمندند. گرد و غبار، دشمن چرم است و عمل ساينده آن مي‌تواند به چرم لطمه بزند؛ از اين رو هرچند وقت يك‌بار، به طور كامل گردگيري كنيد. چرم‌هاي امروزي را با آب گرم و صابون ملايم صورت، تميز كنيد. وينيل را با مواد مناسب براي تمام وينيل‌ها، با آب گرم و ماده شوينده ملايم، تميز كنيد .در خصوص اين دو جنس از استفاده كردن موادي چون آمونياك، مواد رنگبر شيميايي يا مواد ساينده به شدت پرهيز كنيد.
براي خوب نگاه داشتن نماي پلاستيك ، آن را با پارچه مرطوب و محلول ملايم تميز كنيد. هرگز از تميزكننده‌هاي ساينده يا جلاي مبل‌ها استفاده نكنيد. پاره‌اي از سازندگان توصيه مي‌كنند از واكس اتومبيل استفاده شود تا خراش ايجاد نشود. مبل‌هاي حصيري تركه‌اي در برابر باران و آفتاب ، آسيب‌پذيرند ؛ بنابراين آنها را در داخل ساختمان يا در ايوان‌هاي سقفدار نگاه داريد. با برس جاروبرقي، قسمت‌هاي بافته را گردگيري كنيد و سپس با ابر و صابون بشوييد، آبكشي كنيد و دستمال بكشيد تا خشك شود. واكس مايع مخصوص مبلمان، درخشش خاصي به مبلمان مي‌دهد.
وقتي مبلمان ساخته شده از چوب خيزران، تحت فشار، ترك برمي‌دارد، نياز  به رطوبت دارد. خيزران را با ابر مرطوب تميز كنيد يا با يك پيستوله پر از آب مرطوب كنيد و بعد بماليد و بگذاريد خشك شود ولي دقت كنيد اسكلت مبل مرطوب نشود و رطوبت به بافت حصيري نفوذ نكند. روي مبلمان فلزي داراي آب گرم، از جلاي فلزي استفاده كنيد اما از اين جلا بر روي مبل‌هاي داراي آب برنج استفاده نكنيد. مبلمان داراي آب برنج را با پارچه نرم تميز كنيد تا پوشش لاكي محفاظ، خراش برندارد.

مبلمان گلدار

 

مبل گدار

 

مبلمان چوبي

استفاده از رويه‌هاي روغني و مومي

در دكوراسيون داخلي ، رويه بر روي مبلمان هاي چوبي و چوب ، از آن محافظت مي‌كند. براي اينكه چوب داراي ظاهري سخت باشد، يك رويه روغني يا روغني مومي انتخاب كنيد. روغن به درون چوب نفوذ مي‌كند و تا حدي در برابر ريزش مايعات از آن محافظت مي‌كند. براي زدن رويه روغني، مقداري روغن را روي مبلمان بريزيد، آن را با كهنه بماليد و بگذاريد خيس بخورد و بعد سطح را خشك كنيد. براي اينكه يكدست‌تر جلوه كند،  مي‌توانيد يك لايه نهايي موم ، يعني واكس مخصوص پرداخت‌كننده بر روي آن بزنيد. اين عمل در دكوراسيون داخلي سبب جلوه اي خاص در طراحي منزل مي شود.
جلا، پلي يورتان و لاك، سطح چوب را محكم ، مقاوم  و درخشان مي سازد. آب و الكل به پلي‌بورتان نفوذ نمي‌كنند. جلا هم غير قابل نفوذ است؛ اما به اندازه پلي‌بورتان كارآمد است. هم پلي‌بورتان و هم جلا را با برس مي‌زنند و هر دو براي پرداختكاري براق و صاف مورد استفاده قرار مي‌گيرند. لاك و پرداخت‌هاي شبيه لاك، سريع خشك مي‌شوند و به اندازه ساير جلاها ضخيم نمي‌شوند و مي‌توان آنها را اسپري كرد يا با برس زد.
براي برس زدن يك رويه صاف مي توانيد  از تكنيك‌ها زير استفاده كنيد:
- براي جلوه دار ماندن دكوراسيون داخلي ، مبلمان را در اتاقي قرار دهيد كه جريان هوا در آن وجو ندارد و اين گونه ، گرد و غبار بر آن نمي شيند و براي زدوده شدن كامل گرد و غبار ، آن را با يك پارچه تميز كنيد.
-قوطي حاوي جلا را تكان ندهيد. محتواي آن را با يك وسيله به هم بزنيد ؛ اما اجازه ندهيد حباب درست شود.
-از قلم موي مرغوب استفاده كنيد. موهاي قلم مو مي‌تواند طبيعي يا مصنوعي باشد. موهاي قلم مو را تا نيمه به داخل جلا فرو كنيد. قلم مو را تكان بدهيد تا جلاي اضافي از قلم مو جدا شود. موهاي قلم مو را به لبه قوطي فشار ندهيد.
- جلا را به آرامي روي سطح بكشيد. وقتي يك پانل كامل را جلا زديد با استفاده از نوك موهاي قلم مو، به طور طولاني و راست به طوري كه جلا در قسمت‌هاي مجاور روي هم بيفتد، قلم مو بزنيد. بگذاريد آن قسمت از مبلمان كاملا خشك شود، سپس به آرامي با كاغذ سمباده شماره 220  سمباده بزنيد و  با يك كهنه روي آن بماليد و با دقت، لايه ديگر را بزنيد.

مبل چرم

مبل چوبي

جلاي چوب

 جلاي دكور چوب

منبع:http://www.arianparax.com

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۷ مهر ۱۳۹۵ ] [ ۱۱:۴۴:۳۱ ] [ مهراز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 21
دیروز : 1
افراد آنلاین : 1
همه : 1654
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب