هاي شيك
هاي شيك

دكوراسيون داخلي به سبك روستايي

“۱۱ دليل براي زندگي در خانه كاهگِلي”
در سال هاي نه چندان دور يك خانه كاهگلي ساختم و اطرافيان از هر فرصتي براي ارتباط دادن آن به داستان شنگول و منگول و حبه انگور استفاده مي كردند و مي خنديدند. وقتي از زمان كودكي تنها خاطره اي كه در ذهن ما مانده آن بز بينوا و زبان بسته است، خانه كاهگلي براي ما تبديل به يك چهارديواري شل و وارفته مي شود كه توسط يك گرگ گنده و بدجنس خراب مي شود. اما حالا ما طرفداران كاه ديگر بزرگ شده ايم، و از آنجا كه پشت در خانه هيچكس گرگي وجود ندارد، دلايل قانع كننده زيادي براي زندگي در خانه كاهگلي داريم!

دكوراسيون داخلي به سبك روستايي

۱-گرم است. در يك روز سرد و سوزناك، مي توانيد در خانه كاهگلي خود گرم و نرم بمانيد. يك بسته كاه متوسط درجه R-value بالايي دارد (ميزان عايق بندي) و اين ميزان با توجه به ضخامت بسته كاه بيشتر مي شود. در مقايسه با ديگر مصالح ساختماني بالاترين ميزان عايق بندي را دارد و همچنين كلفت ترين ديوار را نيز مي سازد. اين آمار را معماري به نام جيمي برنان داده كه طراحي چندين خانه كاهي را به عهده داشته.
۲-خنك است. خانه كاهي نه تنها ظاهري جالب دارد، بلكه در روزهاي داغ تابستاني بسيار خنك مي ماند.
۳-در مصرف انرژي صرفه جويي مي كند. اين ويژگي خانه كاهي را به خانه اي مقاوم تبديل مي كند كه در مصرف انرژي هم صرفه جويي مي كند. از ۲ سال پيش كه ساخت خانه كاهگلي ما تمام شد و به آن اسباب كشي كرديم ديگر قبض برق نداريم، و اعتبار زيادي از سازمان برق نصيب ما شده، يك چرخش دلپذير. البته در اين زمينه كاه تنها بخشي از مسئوليت را به عهده دارد. فاكتورهاي ديگري هم نقش دارند مثل استفاده از تابع خورشيدي، منبع گرمايش، شيشه ۲ جداره و انرژي خورشيدي. برنان مي گويد : زمان طراحي دكوراسيون داخلي از اصول تابع خورشيدي پيروي مي كنم، يعني پنجره ها، منبع حرارت و عايق بندي را نسبت به منطقه آب و هوايي خانه، در بهترين نقاط ممكن خانه قرار مي دهم. در خانه كاهي به دليل ضخامت ديوارها تعداد ديوارهاي پنجره دار بيشتر مي شود، اين المان را در شرق، غرب و جنوب ساختمان به كار مي برم و شمال آن را خالي مي گذارم، ديوارهاي سمت شمال قاب بندي معمولي دارند، از شيشه تشكيل شده اند و سايه آن ها كنترل شده است.
۴-طبيعي است. يكي ديگر از ويژگي هاي مثبت كاه طبيعي بودن آن است، يعني در كارخانه توليد نشده. به همين دليل حاوي مواد سمي نيست و پس از گچكاري، از باقي مصالح ساختماني قابل تنفس تر است.

 

۵-به انرژي كمي نياز دارد. اين ويژگي بستگي به محل تهيه كاه و نحوه توليد آن ها دارد. واقعيت اين است كه در كشوري مثل استراليا، اگر در منطقه اي زندگي نكنيد كه كاه محصول فرعي آنجا باشد، بايد آن را از جاي ديگري فراهم كنيد. من كاه مورد نياز ساخت خانه ام را از منطقه اي ۵۰۰ كيلومتر دورتر آوردم. يعني براي انتقال آن به انرژي نياز بود، اما در مقايسه با ديگر مصالح مثل آجر انرژي ناچيزي است. اگر كاهي كه استفاده مي كنيد جزء زباله توليدي كشاورزي باشد مقاومت آن حتي بيشتر هم مي شود. كاهي كه براي ساخت خانه مصرف مي شود بايد ميزان رطوبت كمي داشته باشد پس به اين فاكتور توجه كنيد. به اين دليل است كه كاه برنج توصيه مي شود.
۶-حس خوبي دارد. جدا از مزاياي بي شماري كه خانه هاي كاهگلي دارند، صاحبان آن ها اغلب موارد گزارش مي دهند كه خانه هايشان حس خيلي خوبي دارد. محيطي ايجاد مي شود كه معمولا در خانه هاي معمولي يافت نمي شود. حس محيط كاهگلي شبيه وقتي است كه در شبي سرد يك پتو روي شانه هاي خود مي اندازيد. اين تمثيل به خوبي حس غيرمعمولِ بودن در خانه كاهگلي را منتقل مي كند.
۷-ظاهر زيبايي دارد. در كنار حس گرم و نرم بودن، خانه كاهگلي ظاهري بسيار متفاوت از خانه هاي ساخته شده با مصالح معمولي دارد. ديوارهاي پوشيده از گچ و شومينه اي كه در تصوير زير مي بينيد از خاك رس قرمزي ساخته شده اند كه در محل ساخت اين خانه يافت شده.

 

شايد اكثر ما خانه هاي كاهگلي را روستايي و نامرسوم تصور كنيم، اما ميزان اين ظاهر به خواست شما بستگي دارد. گچكاري روي آن مي تواند طبيعي و زمخت باشد، يا بسيار صاف و لطيف. بستگي به ظاهري كه مي خواهيد و زماني كه داريد دارد. اگر براي صاف كردن كاه به قدر كافي زمان صرف كنيد و گچكاري را تا حد ممكن ظريف انجام بدهيد، مي توانيد از كاه ظاهري براق و شيك دربياوريد.

 

۸-مي توانيد رنگ مورد نظرتان را انتخاب كنيد. رنگ نهايي ديوار كاهي قابل تغيير است. با اينكه اغلب خانه هاي كاهگلي كِرِم رنگ يا رنگ هاي طبيعي شبيه آن دارند، شما مي توانيد به گچكار خود بگوييد مقداري از رنگ مورد علاقه تان را نيز مخلوط كند. به طور مثال اين آبي روشن از ديگر خانه هاي كاهگلي متفاوت است اما همچنان ظاهري طبيعي دارد.

۹-مي تواند گوشه هاي مخفي و شكاف هاي متعدد داشته باشد. مي توانيد در ديوارهاي كلفتي كه نتيجه استفاده از كاه هستند طاقچه هاي كوچك و طبيعي براي نمايش لوازم تزئيني داشته باشيد.

 

۱۰- مي تواند پنجره هاي عميق و زيبا داشته باشد. در خانه كاهگلي امكان ساخت پنجره هاي تورفته طاقچه اي وجود دارد كه ظاهر خانه را متمايز مي كنند.

 

۱۱- سكوت و آرامش فراهم مي كند. ويژگي عايق بندي خانه كاهگلي، محيط را به شدت ساكت و آرام مي كند به خصوص اگر ديگر عايق بندي ها نظير شيشه ۲ جداره هم اعمال شود.
توصيه هاي تخصصي : بسياري از خانه هاي كاهگلي توسط صاحبان خانه و با كمك دوستان و اطرافيان ساخته مي شود، كه كاري جالب است و شوق و هيجان را نشان مي دهد. اگرچه مانند تمام ساخت و سازهاي ديگر، بهتر است براي اضافه كردن المان هاي ضروري و حياتي ساختمان از يك متخصص كمك بگيريد. برنان مي گويد : من متوجه شده ام كه نصب كاهگل نياز به پيمانكار حرفه اي دارد، يا اينكه حداقل در مراحل حياتي و حساس ساخت و ساز از تجهيزات و توصيه هاي آن ها كمك گرفته شود. در زير كاهگل مي توانيد ساختماني استاندارد بسازيد تا عايق بندي گرما و رطوبت رعايت شود، اما از طبقه اول به بعد يك پيمانكار مي تواند در قاب بندي كف و سقف، نصب كاهگل و فشار وارده به آن ها شما را راهنمايي كند. تمام افراد متخصص در اين زمينه از همكاري نزديك با صاحبان خانه خوشحال مي شوند، همانطور كه تمام افرادي كه كاهگل را انتخاب مي كنند دوست دارند در ساخت و ساز شريك باشند. در استراليا كاهگل يك متد جايگزين در چهارچوب ساخت و ساز است پس حضور يك مهندس يا متخصص براي اخذ مجوز و تاييديه نهايي لازم است.
گچكاري نهايي بايد آهك يا خاك باشد، بهتر است تا حد ممكن هوا را نفوذ بدهد چون براي كاهش رطوبت كاهگل ضروري است. توصيه مي شود كه لبه پشت بام عريض و جلوآمده باشد تا از ديوار در مقابل تغييرات آب و هوا محافظت كند. به جزئيات پنجره ها دقت كنيد، به بالا و پايين ديوارها، اين مسائل را قبل از شروع كار حل و فصل كنيد. هر مرحله از ساخت خانه، يك قدم به سوي نتيجه نهايي است كه مي خواهيد.
منبع : طراحي دكوراسيون داخلي

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۷ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۱۷:۰۴ ] [ مهراز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3
دیروز : 1
افراد آنلاین : 1
همه : 1636
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب